Тази година в журито участваха:
- доц. д-р Веселка Тончева –Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей - БАН;
- Емилия Лисичкова – председател на Управителния съвет на платформа АГОРА;
- Мария Зимбилова – бранд мениджър на сп. National Geographic България;
- инж. Тома Белев – директор на Природен парк Витоша;
- Христина Харалампиева – асистент "Човешки ресурси и комуникации" в SAP Labs България.
Сред 10-те финалисти е вековният чинар в центъра на подгорското село Габрене. Номинацията е подготвена от Юлиян Костадинов. Ето какво е написал той:
„Пишем Ви от името на група хора, жители на село Габрене, община Петрич и искаме да представим на вниманието Ви едно дърво. И ето историята за него:
В центъра на селото има едно емблематично дърво – източен чинар (Платанус Ориенталис) или както местното население го нарича – явор. От незапомнени времена то участва в живота на населението. Счита се, че е оброчешно дърво, тъй като в младите му години нашите деди и прадеди са се събирали и празнували с курбан Тодоров ден. Естествено местността не е случайна, на това място се е намирала Тодорова черква, в чийто двор е растял още малък нашият „герой”.
Днес всеки, който преминава през селото няма как да не спре, да не вдигне глава и да не се удиви от величието му. Но от няколко години има засъхване на клоните по върховете и сме загрижени за състоянието му. Бяха решили да го подрязват, но ние мислим, че това решение трябва да се вземе от специалисти.”
За да определите победителя в "Дърво с корен 2011", гласувайте за вашия фаворит сред десетте финалисти в конкурса на интернет страницата на Фондация "ЕкоОбщност": www.bepf-bg.org/page/ФИНАЛИСТИ-2011/106.html
Победител ще стане дървото, събрало най-много гласове. То ще получи специализирана консултация и обгрижване за подобряване на състоянието му и ще получи правото да представи България в международния конкурс "Европейско дърво на годината 2012", който ще се проведе догодина. Гласуването продължава до 31 октомври 2011 г.
Конкурсът „Дърво с корен 2011” на Фондация "ЕкоОбщност" е част от международния проект „Европейско дърво на годината” на Фондация "Партньорство" – Чехия. Този проект се осъществява с подкрепата на Държавния фонд по околна среда на Република Чехия, Министерството на околната среда на Република Чехия, Фондация „Партньорство” – Чехия, "Адвенчър нет", National Geographic Bulgaria и NG Kids Bulgaria.